Mint már korábbi videómban említettem, az általam is használt Synology NAS hatalmas segítség a vállalkozásom számára. Itt persze a biztonsági mentés és hozzáférhetőségre gondolok első körben.
Amióta elkezdtem használni a Synology 923+ NAS-t, volt lehetőségem kipróbálni videó szerkesztésre távolról, media anyagok mentésére New Yorkból és SOS file elérésekre Horvátországból egy 3 km2-es szigeten szakadozó 4G-vel.
Szerettem volna dedikáltan beszélni picit a biztonsági mentések kérdéséről és nekem ez hogyan néz ki a mindennapokban.
Biztonsági mentéshez a 3-2-1 nevezetű szabályt szokták emlegetni, de mi is ez?
3 másolat kell legyen (egy eredeti és kettő másolat) 2 különböző formában (Meghajtókon, pendrive-okon, stb.) és 1 off-site helyen (akár a nagymama TV-je mögötti NAS-on csak ne az irodában)
Esetemben ez így néz ki:
- Felvételkor készül egy file amit szerkeszthetek…ez lenne ugye a nyers.
- Ezt másolom át a hálózati meghajtómra.
- Klasszikus értelemben, ha csak a fényképező van használatban, kéne legyen egy memória kártya is amin az eredeti van, de ez csak a fotózásomra igaz.
- Máris érthető a két médium is, mivel vagy a memóriakártyán kezdi vagy a gépemen, de mellé még a Synology 923+ hálózati meghajtómra is át lesz másolva.
- Az utolsó lépés némileg helyzet függő, hiszen mikor nem otthonról dolgozok akkor azonnal érvényes az extra lokáció, de ilyenkor remek megoldás lehet egy olcsóbb NAS egység amit máshol helyezünk el vagy akár az aktuálisat kihasználva beköthetünk egy felhő szolgáltatást ami folyamatosan figyel és készíti a mentéseket a felhőbe.
Nézzünk egy példát:
Videó szövegének írásakor éppen New York és azon belül is Brooklynban vagyok. Könnyű a nap mert elárasztotta az eső a várost és nem tudunk kimozdulni, mert még a parkban is a padok ülőkéje víz alatt van. Szerencsére ez az internetet nem befolyásolja esetemben, így mehet a munka.

Az első dolgom volt, hogy a kis Sony kamerámról lemásoltam a laptopomra az össze eddigi fényképet és videó anyagot.
Ezután lehetett megnyitni az otthoni studio NAS-t ami esetemben a Synology 923+ egysége lesz. Ezt a quickconnect lehetősége miatt kényelmesen tudom böngészőből kezelni a régi megoldásokkal szemben amit leváltott.
Egy egyszerű mappa behúzás a File Manager kiegészítőben a megfelelő helyre és már kezdődik is a feltöltés. Persze ez sebesség kérdése, de nekem fél nap alatt átment a majd 8Gb fotó és videós anyag.
Ezeket innentől fogva akár azonnal a helyi vagy később mikor visszaérek a NAS-ról is szerkeszthetem.
Így máris létrejött a 3-2-1 szabálya utazás közben.
Itt egy apró megemlítés…File manager és laptop akkuról. Ha a laptopod elalszik nem gond, lehet, hogy azonnal folytatja a feltöltést ébredéskor, de ha nem akkor újra behúzhatod a mappát és kérdésre a válasz, hogy hadja ki a már kész fileokat és folytassa a többivel. Nem kell emiatt aggódni.
Automatizálás
Természetesen lehet egyes részeket automatizálni és a Synology Drive programjával megadni mappákat amiket szinkronban szeretnénk tartani a NAS egységünkel.
Ez az otthoni munkakörnyezetben így is van és csak az aktív mappákat kezelem manuálisan arra a pár pillanatra.
Úton jobb szeretem manuálisan, mert nincs két egyforma nap és nincs bekapcsolva a laptop elég ideig ehhez. Így marad az esti időszak vagy az aktuális munkaidő amikor az automatizmusok megtörténhetnek.
Felhő
Synology DSM rendszere, típus függően, ad lehetőséget több kiegészítő telepítésére. Ezek között több fajta mentési lehetőség, vagy felhő szinkronizálási megoldás is akad mint a CloudSync.

Ha neked is például van Office 365 előfizetésed akkor máris ott az extra 1 terrabyte felhő tárhely amire szinkronizálhatsz mindent ami kritikus. Szóval nem a film és anime kollekciódat…
A kistesó
Másik remek megoldás, inkább üzleti szempontból egy kisebb Synology egység vásárlása, mint például a DS223 vagy újabb 224 variáns. Ezek olcsóbb, két meghajtós egységek amin nem kell a virtualizáció miatt aggódni, de lehetőség adott egy RAID felállásra és másik Synology NAS mentésére. Avagy egy Snapshot Replication elnevezésű appal képesek lehetünk a fő egységünkről másolatokat készíteni egy távoli Synology egységre. És itt jön be a képbe az olcsó megoldás, mivel ennek nem kell minden mással foglalkozni, csakis a replikációval katasztrófa esetére.


Konklúzió
A biztonsági mentések kérdése nem kell bonyolult legyen, de minimum tartani kell magunkat az alapokhoz, akár csak részlegesen is. Nem kell mindenből a legdrágábbat venni, de fontos, hogy felmérjük mik az igényeink és tájékozódjuk az adott egység milyen software-eket tud futtatni.
A nap végén mérlegelnünk kell az adott tartalom elvesztése mennyire fájna és ez alapján felmérni megér-e akár egy felhő mentési lehetőség havi 3-5 ezer forintot vagy egy NAS ami lehet a saját felhőnk bárhonnan és még sok minden mást is képes ellátni…pl egy okosotthon rendszert futtatni, multimédia szerver a családnak, belső kommunikáció és adatkezelés a kollegákkal, stb.