Sonoff SNZB-06P ZigBee jelenlét-érzékelő, milliméter hullámú radartechnológiával
Sonoff mostanában több frissített ZigBee terméket hozott piacra, mint a SNZB-01P gomb vagy SNZB-02P hőmérséklet és páratartalom mérő. Korábban már kiadtak egy mozgásérzékelőt, de ez, nem beszélve a kapcsolati gondokról, még a régebbi PIR megoldást alkalmazza.
A frissen kiadott SNZB-06P jelenlét érzékelő egy új termék, ugyanakkor az SNZB-03 mozgásérzékelőnek nevezhetjük a nagyobb, okosabb, ügyesebb testvérének is. Persze nem minden ilyen szép, de ezt mindjárt részletezem is.
A teszt terméket az ITead/Sonoff csapata biztosította, további részletek / megvásárolható partnerlinkemen is, ha támogatnád a blogot 🙂
https://barnab.hu/sonoff/snzb06
Mi van a dobozban?
Sonoff ZigBee termékeinek megfelelő narancssárga dobozt kapunk kézhez melyben található maga a jelenlét érzékelő egy régi spotlámpához hasonló cilinderes formában, ehhez egy több féle módon felszerelhető talpat, használati útmutatót, pár csavart és kábel rögzítő klippet illetve egy 1,5m-es USB-A USB-C kábelt.
Mit kell tudni az SNZB-06P jelenlét érzékelőről
Az SNZB-06P 5,8 GHz-es mikrohullámú radaron alapul, képes mozgást vagy álló személyt észlelni. Legalábbis papíron…
Az 5,8Ghz elegendő kisebb – nagyobb érzékelésre, de nem kell olyan finomhangolhatóságot várnunk mint 60Ghz esetén. Persze ez az árán is érezhető, így célorientáltan kell választani. Ha a helységben vagyunk és filmezünk, olvasunk, dolgozunk vagy bármit ahol akár minimálisan is megmozdulhatunk tudni fogja kezelni első tesztjeim alapján. Persze itt is a forgó ventilator, kutya, macska, házisárkány észlelve lesz így csak óvatosan az elhelyezéssel.
ZigBee 3.0 protokollon kommunikálunk és a Sonoff eszközökben már megszokott EFR32MG22 -el rendelkezik mint szíve avagy MCU.
Bár a dobozán és leírásában is szerepel a fényérzékelés, ezt csak automatizálásnál tudjuk kiválasztani egyenlőre és ezek finomhangolása sem megoldható. Csupán választani lehet, hogy világos vagy sötétben történjen valami, de a küszöb értékek nem kezelhetőek. Ezt talán később egy frissítéssel orvosolják, de eddig nyoma sincs erre utaló jelnek.
ZigBee tekintetében van egy nagyon fontos adottsága aminek többen örülhetnek: Router. Avagy nem end-device és ezzel mint tápegységről működő eszköz bővíthetjük eszközeink listáját és/vagy hálózatunk terjedelmét.
Telepítés
Ez a megszokott módon fog zajlani. Bár használhatjuk indításnak a rajta található QR kódot is, lehet azonnal a Zigbee hubunk oldalára navigálni és eszköz hozzáadást indítani. Ha kell akkor csak 5-10mp-ig nyomva kell tartani a kis gombot az SNZB-06P oldalán és máris képes lesz csatlakozni.
Funkciók:
Főoldalon ewelink appunkban látható az eszköz és a jelenlegi állapota. Jelnlétet érzékel vagy üres. Rákattintva is ez mellé kapunk egy nagyobb ikont és megtalálható a history gombja is, visszakereshető legyen mi történt.
Beállítások közé belépve két fontos opciót fogunk találni a megszokottak mellett: Sensitivity és Detection duration, avagy Érzékenység és érzékelés időtartama.
Érzékenység 3 fokozatban módosítható és maximum 4 méter távolságban képes „észlelni”. Itt persze a kisebb beállítások ennek függvényében ezt képesek úgymond lerövidíteni a gyári magyarázat szerint.
Érzékelés ideje pedig azért fog felelni, hogy mennyi idő után tekintse a helységet üresnek távozásunk után. Alapból ez 1 percre van állítva. Ha elhagytuk a helységet, akkor egy perc után fogja üresnek tekinteni és a megfelelő automatizációt kezelni amit erre a feltételre állítottunk.
Felszerelés
Ezen a téren már volt példa rá, hogy jó irányba haladnak és itt is megmutatkozik. Maga az alapja felszerelhető bárhova csavarokkal, kétoldalú ragasztóval vagy akár mágnessel is fém felület esetén.
A talphoz eszközünk mágnesesen csatlakozik és így lehet kb 45 fokos szögben dönteni vagy elforgatni.
Szerencsére elég erős és minimális tépkedés után sem engedte el, de ez azt is jelenti ha a kábele elérhető, lehetséges, hogy elmozduljon a beállított állásából és újra kell pozícionálni.
Kábele elég hosszú, 1,5 méteres, és kapunk pár kábel klippet is ha szeretnénk a falhoz rögzíteni az előbb említett gondot elkerülve.
Home Assistant
Az alap eWeLink integrációval azonnal megjelent a listámon, nem kellett semmit tenni. Itt is csak mozgásérzékelőnek ismeri fel és a fényerő szabályozás nem testre szabható még közvetlen csatlakoztatással sem a cikk írásakor.
Javasolnám-e és mi az alternatíva
Esetemben egy Aqara FP2 mellett lett elhelyezve amiről szintén készül már teszt és a videó alatt elhelyezem a linket hozzá. Ég és föld a kettő!
Ha zónákat szeretnél, idős esetére esés érzékelést, finomhangolásokat akkor egyértelműen az FP2 a jobb választás, DE ha csak egy jelenlét érzékelő kell aminek fényerő érzékelése is van bizonyos automatizációhoz, mindezt a fejlettebb lehetőségek árának töredékéért, akkor a Sonoff SNZB-06P a nyertes.
A teszt terméket az ITead/Sonoff csapata biztosította, további részletek / megvásárolható partnerlinkemen is, ha támogatnád a blogot 🙂
https://barnab.hu/sonoff/snzb06