Sonoff SNZB-02D „kijelzővel” – Zigbee 3.0 hőmérséklet és páratartalom érzékelő
A Sonoff SNZB-02 hőmérséklet- és páratartalom-érzékelőjéről már tudunk, de azt főleg valami mással használjuk együtt. Egy érzékelő, amelyet elhelyezhetsz, ahol szükséges, és még jól is néz ki. Ezúttal egy kicsit többet kapunk a kijelzővel és a különböző rögzítési lehetőségekkel, mindenki igényeinek megfelelően.
Funkcióit tekintve szinte megegyezik a nem kijelzős változattal, de erről részletesen mindjárt beszélünk. Méretét tekintve 62,5 mm x 59,5 mm a kijelzőnek köszönhetően.
Rögzítési lehetőséghez a szokásos 3M ragasztót kapjuk hozzá falra szereléshez (van most egy dokkoló amit felragasztunk), mágneses hátoldali rögzítéshez (hűtőre esetleg?), és ezúttal van egy dönthető láb, amellyel bárhol a közelben használhatjuk álló kijelzőként. Így a rögzítőalapot a 3M-mel a falra ragaszthatjuk, és ha szükséges, egyszerűen csúsztasd ki, és a mágnes vagy az állvány segítségével rögzítsd bárhová, akár ideiglenesen is.
Árát tekintve 12,99 dollárért ez egy nagyszerű lehetőség egy kijelzővel ellátott Zigbee érzékelő az okosotthonunk számára.
Mire képes / Mennyire pontos?
A pontosság szempontjából a hőmérséklet és a páratartalom mérése 0,2%-os, illetve 2%-os pontossággal történik az SM60 típusú érzékelővel és 5 másodperces frissítési gyakorisággal. Ez egy új hardver opció az előző modellhez képest.
A Zigbee 3.0 protokollt használja a csatlakozáshoz, és az MG22 IC-t ennek kezelésére. Ez ugyanaz az IC, mint amit a ZBMini extrémben (vagy ZBMini-L2-ben) találunk, amely 2023 januárjában jelent meg új ultrakompakt Zigbee intelligens reléként.
Mi a Zigbee?
A Zigbee kifejezetten az alacsony energiaigényű eszközökhöz kommunikációs megoldás, ahová nem kell nagy adatátviteli sávszélesség, de fontos, hogy minél kisebb legyen az időbeli késleltetés. Jó választás a Zigbee az elemről működtetett szenzoroknál például, ahol a WiFi-hez képest az előbbiek miatt többszörös üzemidő jellemző. Zigbee eszközök képesek (adott feltételek mellett) mesh hálózatot építeni és hatalmas távolságokat elérni két végpont között.
A Zigbee szenzorok önmagukban nem használhatóak, szükséges hozzájuk egy Zigbee átjáró (hub), amivel az otthoni / irodai hálózatunkra ráköthetjük őket. Ebből a fenti lehetőségeket kiaknázva elegendő egy is rendszerenként.
CR2450 -es elem van benne, és Sonoff állításai alapján akár 2 évig is bírja…meglátjuk idővel 🙂
A készülék állítólag -9,9 és +60 Celsius fok között, 5-95% páratartalom mellett jól működik . Remélhetem, hogy ez igaz, de amint lehűl, a használatban lévő elem miatt kissé megbízhatatlanná válhat… nekem 0 fok körüli lemerülést jelzett.
Ezen kívül a mérés alapján tényleges ikonállapot-kijelzőt is kapunk fagyos, száraz, nedves, meleg.
Az adat
Ez nem csak egy kijelző, hanem egy adattároló rendszer is… oké, ez túlzás, óránkénti pontossággal tudja megjeleníteni az adatainkat grafikonon az eWeLink alkalmazásban, és letölthetjük a utolsó 6 hónapig , ha szükséges. Az óra nem az, amire szüksége van egy részletes vizsgálathoz bárkinek, de elegendőnek kell lennie a fűtési rendszer hosszú távú finomhangolásához.
Komfort beállítások
Az eWeLink alkalmazásban az ikonmegjelenítéshez állíthatjuk be a kényelmi beállításainkat. Nem sok extra, de jó, hogy egy kicsit kontrollálhatjuk azt, hogy személy szerint mit tekintünk melegnek vagy hidegnek.
Értesítések – Push notification
Ha riasztást szeretnénk beállítani, ezt megtehetjük az SNZB-02D-vel. Egyszerűen használd az eWeLink alkalmazást, és a kényelmi beállítások menüben beállíthatod a kívánt riasztási szinteket. Ez nagyszerű lehet, ha olyan környezetben használod, ahol fontos a hőmérséklet és a páratartalom megfelelő egyensúlya.
Home assistant
Mivel a Zigbee 3.0 protokollt használja, probléma nélkül tudtam csatlakoztatni a HA szerveremhez egy zigbee usb stick segítségével.
Természetesen, ha már párosítottad egy eWeLink hub-bal, egyszerűen használhatod a hivatalos HA-kiegészítőt, és szinkronizálhatod az információkat probléma nélkül.
Telepítés
- Indítsd el az eWelink vagy Smart Life appod ahol a Zigbee hub már aktívan harcra kész (esetemben a Sonoff ZBBridge-P hubját alkalmazom. Erről itt tudhatsz meg többet: ITT )
- Keresd meg a hozzáadás gombot és katt erre az appban
- Az érzékelő hátulját leszedve nézd meg, hogy az elemnek nincs-e bármi védelme, majd távolítsd el (ezesetben egy kis papír nyelv van amit csak ki kell húzni)
- Az eszköz hátán van egy apró gomb. Ezt nyomd be és tartsd így pár másodpercig ha már nincs az első pairing módban.
- 5-15mp alatt megtalálják egymást és a telefonod kijelzőjét meg is fog jelenni a releváns információ
🆓 – Érdekelt a termék, kaptam tesztelésre SONOFF-tól
💵 – Ingyen kaptam, 100% saját véleményem