KATA után átalányadózás? Érthetően! Vendégem Szilágyi Anita – Vállalkozás okosan
Az új KATA törvény óta rendkívüli helyzet alakult ki. 3-400 ezer vállalkozó kénytelen év közben adózási formát váltani (pl. átalányadó) , ami, ha nem lenne elég, a könyvelői támogatás sem lesz elég. Túl sok vállalkozóra, túl kevés könyvelő jut, kaotikus határidők és értelmezések…öntsünk tiszta vizet a pohárba és lássuk mit KELL tudnunk!
=============================================
Egyéni vállalkozók könyve
https://barnab.hu/egyenivallalkozokkonyve
Kata változások 2022. szeptember
https://barnab.hu/katavaltozasok2022szeptember
Katások áttérése más adónemre nyomtatványszámokkal és határidőkkel
https://barnab.hu/katabolatlepesatalanyadobavagymasadonembeatteresifeladatokhataridokkel
Vállalkozás okosan Facebook csoportja
https://barnab.hu/vallalkozasokosanFBcsoport
Vállalkozás okosan YouTube csatornája
https://barnab.hu/vallalkozasokosanyoutubecsatorna
Szöveges kivonat a videóból:
De ki lehet új Katás?
Tehát ugye Katások szempontjából új időszámítás kezdődik 2022. augusztus 31 én minden katás megszűnik Katásnak lenni. Konkrétan a régi kata törvénynek a kisadózókkal foglalkozó része az hatályon kívül kerül és szeptember elsejétől Új Kata törvény van más számmal, más a neve is.
Tehát dolgunk van. Azért mondom hogy dolgunk, mert én is Katás egyéni vállalkozó vagyok, részben. Ami itt fontos, hogy azzal semmiféle teendőnk nincs, hogy kilépjünk a katából, mert kiraknak minket. Úgyhogy ez nagyon fontos amiatt, hogy nem lehetünk, nem leszünk kirúgnak minket a katából, dolgunk nincs. Azzal viszont van, hogy megvizsgáljuk, hogy például jogosultak vagyunk e az új Katára, és ha nem, akkor mi a választási lehetőségünk van akár egyéni vállalkozóként, akár cégként.
De nézzük az új kata feltételeit.
Alapesetben azt mondja a törvény, hogy az lehet új katás, aki főállású egyéni vállalkozó, azaz a főállásod, azaz egyéni vállalkozásod. Ugye kapásból kiesel, ha van valahol főállásod, ami a heti 36 órát meghaladja.
Aztán a törvény az elején definiálja, hogy mit jelent az, hogy főállású. Szépen leírja, hogy ha van heti 36 órát meghaladó munkaviszonyod, akár a saját Kft-be, akár máshol.
- Ha nyugdíjas vagy, nem lehetsz új katás.
- Ha nappali tagozatos hallgató vagy, nem lehetsz új katás.
- Ha rokkant vagy, máshol van biztosítási jogviszonyod, akár külföldön is.
Úgyhogy gyönyörű, szépen az elején ott van mit jelent főállásod van meg kivéve, s ott van egy szép lista, és ebbe a listába megtalálod magad, akkor egészen biztosan nem lehetsz új kapát. Nyilván vannak erre megoldása.
Na most például azt, hogy nappali tagozatos hallgatóval azt nem mondom, hogy menjél át estére, csak maradjon szépen a nappalin a nyugdíjas, vagy nem tud mit csinálni? Ugye akkor ez az, hogy nyugdíjas vagyok, az az a főálláshoz. Amennyiben viszont olyan munkahelyen dolgozol, ahová belemennek, abba, hogy lecsökkentsd a heti 36 órát amúgy alapvetően negyven, de sokszor ez 40 óra, mert ugye napi nyolc órát dolgozunk munkaviszonyban, jellemzően.
Tehát ha ott látod, ott csökkentenek, elvileg ennek a feltételnek megfelelt. De hát azért van még jó pár feltétel.
Ha például mondjuk van egy kft-d, nem mindegy, hogy ott milyen jogviszonyban, vagy ugye mindig a jogviszonyt kell nézni.
Mit jelent az, hogy jogviszony?
Tehát a példa a te munkaviszonyban vagy dolgozol valahol az a munkaviszony, ha te nappali tagozatos hallgató vagy, akkor az a jogviszony, hogy nappali tagozatos hallgató vagy ha egy kft-nek az ügyvezetője és tulajdonosa vagy egyben, tehát a kettő együtt, akkor az azt jelenti, hogy alapesetben egy úgynevezett társas vállalkozói jogviszonyban vagy.
De ettől még függetlenül lehetsz a saját kft-dben munkaviszonyban is, tehát egyáltalán nem biztos, hogy az az alapeset, ezt pont külön ki is emeli a főállású definíció, kivéve a társas vállalkozói jogviszony, itt még egy picit visszatérnek arra, hogy ha csak tulajdonosa vagy egy cégnek például veszel egy részvényt, akkor is tulajdonosa vagy, az nem kizáró ok.
Jó, ha csak ügyvezetője vagy egy cégnek, már, hogy nem mindegy, milyen jogviszonyban, mert a 8 órás munkaviszonyban vagy, akkor az nem jó, de mondjuk megbízási jogviszonyban vagy, vagy egy kétórás munkaviszonyban csak ügyvezetője vagy, akkor még jóllehet, ha a többi feltételnek megfelelsz, tehát ugye, elsőként azt kell nézni, hogy főállású egyéni vállalkozó vagy-e.
Itt egy picit megállnék az egyéni vállalkozó fogalmán is, hiszen nem mindenki egyéni vállalkozó, csak úgy adózik, mintha egyéni vállalkozó lenne. Ilyen például az egyéni ügyvéd, az állatorvos vagy a közjegyző, úgyhogy ők eleve nem lehetnek új katások, hiszen a törvény kizárja mert, hogy nem egyéni vállalkozó.
Jó tehát ez az alapesete, hogy ezt megvizsgálod hogy főállású egyéni vállalkozó vagy-e. Tehát, ha a régi katában 25 ezret fizettek, és a feltételek jelenleg is fennállnak, akkor te biztosan nem lehet új katás.
Tehát elvileg jogosult vagy rá, hogy új katás legyél, nagyon pontos ez a, hogy jogosult vagy rá, mert később ez még előbb fog kerülni. Tehát mondjuk, hogy jogosult vagy rá, de például azt mondja a törvény kifizetőtől szerzel bevételt, de most a kifizető fogalma azért szörnyen bonyolult és hosszú fogalom.
Ezt nem is részletezném.
A lényeg az, hogy ha kizárólag magánszemélyektől szerzel bevételt, és főállású egyéni vállalkozó vagy pontosabban forditva főállású egyéni vállalkozó vagy és kizárólag magánszemélyektől szerzel bevételt, akkor jó lehet nekem az új kata tehát jogosult vagy ezt választani, van egy kivétel.
A taxisok a taxisoknak megengedték, hogy ne csak kizárólag magánszemélyektől szerezzenek bevételt, hanem úgymond kifizetőtől. Na most ugye úgy kell nézni ezt a feltételrendszert, hogy ez sokszor elhangzik a kérdés.
Önkormányzat kifizető e, mint egy társasház kifizető e? Ne ezt nézzétek, mert a törvény úgy mondja hogy egyéb szervezet, meg minden. Ha kizárólag magánszemély, akkor jó vagy tehát egy önkormányzat, nem magánszemély, egy társaság, nem magánszemély, tehát ezt kell nézni. Viszont itt megint visszatérnék a főállású egyéni vállalkozó fogalmára. Tehát ha egy taxisnak van főállása, akkor ő nem lehet új Katás. Ha egy taxisnak van kft-je, ahol ügyvezető és tulajdonos egyszerre és mondjuk meghaladja a munkaviszonya heti 36 órát, akkor nem lehet munkatárs. Ha egy taxis, nyugdíjas vagy rokkant, akkor ő sem lehet új katás. Jó tehát ez az alapfeltétel.
Főállású egyéni vállalkozó.
És utána nézzük, hogy kitől szerez bevételt. Törvény azt mondja, hogy beléphetsz az új katába, de kiesel belőle előző nappal, ha a kifizetőtől szerzel bevételt. Én most ezt fogom mondani. Ezt a szót, mert egyszerűbb ezt mondani, mint ezt a kizárólag magánszemély.
Ja, nagyon fontos külföldire is vonatkozik a dolog külföldi cégre, egyéb szervezetre viszont külföldi magánszemélytől szerezhetsz bevételt. Jó, úgye a régi kata törvény is tiltotta, hogy a hosszú távú ingatlan bérbeadásból bevételt szerezzél, pontosabban ugye úgy hangzott a dolog, hogy ha bevételt szereztél, akkor előző nap kiestél a katából.
Na most ez az új kata törvényben is így van. Ez a bizonyos 6820 tevékenységi kör volt.
És most ugyan ez van, hogyha bevételt szerzel a kifizetőtől, azaz nem kizárólag magánszemélytől, akkor előző nappal kiesel. Itt van egy pici játéktér, tehát ugye aki alapvetően jogosult az új katára, tehát főállású egyéni vállalkozó, és tudja, hogy szeptembertől novemberig nem lesz kifizetőtől bevétele, akkor ő maradhat, nem maradhat új katás lehet. Tehát amit mondtam, hogy megszűnik a régi kata és az újat kell választani. Tehát ha éppenséggel te tudod, hogy csak novemberben vagy decemberre, vagy netán jövőre szerzel bevételt kifizetőtől, akkor te beléphetsz az új katába és akkor fizetgetheted az 50 ezer forintot.
Az új katában marad a kata 50 ezer forint havonta, viszont felemelték az éves kerete, ez 18 millió forint lett, azaz havonta másfél millió forint a keret, már itt felhívnám a figyelmet, hogy az alanyi mentes áfa keretet nem változtatták. maradt 12 millió forint. Ez mit jelent, azt gondolod, és amúgy jól gondolod, hogy új katásként szerezhetsz 18 millió forintos bevételt. Igen, de tizenkétmillió forint felett áfás leszel.
Ám nem biztos, hogy baj. Pontosabban azért, ha belegondolunk, hogy ha valaki 12 millió forintig alanyi mentes, és kizárólag magánszemélyektől szerez bevételt, például nem, nem teljesen mindegy, kitől, de magánszemélytől, s elérem a tizenkét millió forintot, akkor áfás leszel. Tehát, ha ugyanannyi pénzt szeretnél keresni, mint eddig, akkor rá kell tegyed, a plusz 27 százalékot, tehát 27 százalékkal leszel drágább, mint az, aki alanyi mentes. Tehát innentől kezdve olyan túl sok értelme így nincs. Az új kata keretnek, mert 12 felett áfás lesz, és drágább leszel, mint a konkurenciát. Egyéb esetekben a belépés meg a kilépés az új katában nagyjából ugyanaz. Ami nagyon érdekes, hogy ugye a régi katába volt egy ilyen büntető intézkedés, hogy ha kiléptél vagy kirúgtak a katából, akkor abban az évben meg a következő évben nem lehettél. Katás. Ez most nem belépési feltétel az új katába, tehát nem nézik.
Tehát ha téged idén tavaly kirúgtak a katából, akkor és jogosult vagy az új katára, akkor lehetsz új katás.
Oké, vannak, akik nem lehetnek új katások egyértelműen ezek után. Tehát ők mik lehetnek ezek helyett?
Tehát ugye a régi kata törvény megengedte, hogy nem csak egyéni vállalkozók meg az egyéni ügyvédek meg a kormány az állatorvosok, hanem cégek is, ugye olyan cégek, akiknek magánszemélyek voltak a tulajdonosai, beltagja ugye a bt-nél. Az új törvénynél nincs ilyen, tehát a semilyen cég aki idáig katás volt mondjuk egy katás bt, az nem lehet. Egyéni vállalkozó, miből választhatsz ugye ő lehet majd új katás, ha megfelel a feltételeknek. Lehet átalányadós, vagy normál tételes költségelszámolás. Most, ugye a régi kata új között olyan őrült nagy különbség nincs azon kívül, hogy jelentősen lecsökkentették az új lakások létszámát.
Ahhoz, hogy elmondjam, mi az átalányadó, egy picit beszélnék a tételes költségelszámolásról, ugye, régen régen még kata előtt úgy működött a dolog, hogy volt a bevételünk, ami ugye egyéni vállalkozónál ez a bizonyos pénzforgalmi szemlélet.
Tehát a befolyt bevétel után levontuk a költségeinket, amiket ugye számlával igazoltunk. Tehát mentünk a boltba, és még a doboz gyufáról is számlát értünk, és elköltségeltük a bevételünket, hiszen minél kevesebb maradt, kevesebb lett az adó alapunk, annál kevesebb után kellett az adót megfizetni. Tehát ugye a bevétel mínusz költség, azaz adóalap. Nyilván vannak még plusz mínusz növelő csökkentő tényezők, de így ebbe az alapesetre ez az igaz. Tehát ha kevés költségünk van, akkor ugye magas az adóalapunk, és ezután a magas adóalap után kell megfizetni a különböző adókat, tehát nyilván kell fizetni nyereségadót meg osztalékadót. Ugye attól függ, hogy most egyéni vállalkozók vagy cég vagyunk, ahol kötelező kivenni az osztalékot, egyéni vállalkozónál, cégnél nem. De ez volt az alapséma, hogy bevétel, mínusz költség, azután a nyereségadó, és ugye azt csak még csak a vállalkozást adózta a nyereségét, avagy a magánszemély kivegye a pénzét, attol ot még az osztalékadót kell fizetnie. Nem kötelező cégnél, egyéni vállalkozónál kötelező.
Na most itt ez a bizonyos elköltségeljük szó amit számlával igazolunk, és ugye kizárólag a vállalkozás érdekében felmerülő költségeket lehet elszámolni. Na erre jó az átalányadó!
Költségátalánynak hívja a törvény, tehát azt mondja, hogy alapesetben a bevételednek a 40 százalékát elszámolhatod költségként számla nélkül. Jó tehát például, ha van egymillió forintos bevételem egy hónapba, ami befolyt, annak a 40 százalékát alapesetben igazolás nélkül, elismert költségként elszámolhatom. Tehát jelen esetben akkor ugye az 400 ezer forint lenne, azaz 600 ezer forint lesz az adóalap. Volt ugye a bevételnek a 60 százaléka.
Nagyon fontos itt megkülönböztetni a szavakat, és újkifejezést kell megtanulni a vállalkozóknak, ugye idáig bevételről beszélgettünk.
Katásnál is befolyt bevétel, ami mindig nettó, tehát soha nem tartalmazza az áfát. Tehát ha valaki áfás, az áfa az nem bevétel. Tehát áfás vagyok, akkor egymillió a bevételem, 270 ezer a fizetendő áfám és 1.270.000 ezer forint a számla végösszege, a bruttó, amit én meg fogok kapni, akár készpénzben, akár átutalással, de ebből a bevételem az egymillió forint. Ha a bevételből levonom a költséget, átalány adónál az alapeseti 40 százalékot, akkor kapjuk meg a jövedelmet, és a jövedelem lesz az adóalap.
Jó, tehát itt ezt meg kell tanulni, hogy a bevétel az, ami a számlán ott van nettó összeg. A jövedelem meg az, ami után az adót, járulékot fizetem, ekkor még azt, ha áfás vagyok, az áfát a bevételem után kell fizetni, tehát nem a jövedelem után. Ez itt most egy picit bonyolult, idővel meg fogjuk szokni ezt a jövedelem szót, hogy mi a különbség a bevétel és a jövedelem között.
Tehát az átalányadó lényege az, hogy költségátalányokat lehet elszámolni, bármilyen tevékenységre alkalmazható, tehát nincs kizáró ok, mint a katánál, hogy mondjuk nem lehet hosszú távú ingatlan bérbeadást. Háromféle költségátalányban, az alapeset a 40% s van a 80 százalékos és 90 százalékos.
A 90 százalékos, az a kizárólag kiskereskedelmi tevékenység, például a webshopok, ugye, amiről az előbb beszéltünk. Hát azért gondolj bele, ha egymillió forint a bevételed, annak a kilencven százalékát elköltségelted, azután kell az adót fizetni. Ugye ez nem csak a webshopra vonatkozik, hanem fizikai boltra is.
De ezt csak kizárólag csak ezt végezheted. A 80 százalékos költséghányadot, a törvény, amúgy az szja törvény szabályozza az átalányadót, tehát ne keressetek olyan törvényt, hogy átalányadó, mert nincs külön, tehát az szja törvény szabályozza. Ott tételesen felsorolja, hogy a 80 százalékos költségátalány alá, milyen tevékenységek vonatkoznak. Ott is mondtam egyébként a taxis fodrász meg fényképész.
Na most nagyon fontos, hogy ha van több tevékenységed, a 80 százalékot akkor alkalmazhatod ha a főtevékenységed a 80 százalékos alá tartozik plusz melléktevékenységként csak olyan tevékenységet végzel még, ami szintén a 80%-os alatt van, jó tehát hogyha tevékenységként te fényképész vagy és mellé csinálsz weblapokat akkor már nem lehetsz 80 százalékos, tehát hogyha nem vagy jogosult a magasabb kulcsra, a magasabb költségátalány kulcsra, akkor szépen mész vissza a 40% alá, visszamenőleg.
Na most ugye a katánál megszoktuk, hogy „ nem baj ” idézőjelbe a nem baj-t hogyha átléptük a kata keretet, akkor maradhattunk katások, csak fölötte volt a 40%-os adókulcs. Átalányadónál nincs ilyen. Tehát ha meghaladod a keretet, akkor bizony kiesel az átalányadóból, és visszamenőleg a tételes költségelszámolás alá kerülsz, ami nem olyan jó, ha nincs elég költséged. Jó, tehát itt figyelni kell, hogy mennyi lesz a bevételed és hangsúlyozom az áfára is. Jó, tehát ha 2022-ben akár kata, akár átalányadó vagy kata plusz átalányadó alatt eléred a 12 millió forintot, akkor bizony áfás leszel.
Abban az évben vagy abban az esetben, ha te év közben kezdted el a vállalkozásodat, kizárólag ebben az esetben, az áfát arányosítani kell. De ha te január elsején működő vállalkozó voltál, és júliusban eléred a 12 millió forintot, akkor akkor leszel áfás, ha novemberben vagy decemberben, akkor, akkor leszel áfás. Nincs arányosítás ha te működő vállalkozó vagy, akkor sem, ha szünetelsz, akkor sem, ha megszűnsz. Ha eléred a 12 milliót, áfás leszel.
A 12 milliót úgy kell nézni, hogy a 2022 évi teljesítés dátumokat, azoknak a számláknak az összegét össze kell adni, és mikor eléred a 12 millió forintot, abban a számlában már fel kell számítani az áfát, és nyilván be kell jelenteni a NAV-nak, meg változik az adószámod, meg áfabevallás kell. Tehát ez egy téves dolog, vagy ha te eléred mondjuk augusztusban a tízmillió forintot, akkor te áfás leszel. Nem.
Tehát, ugye arról nem beszéltünk is, erre egy picit így visszatérnék, hogy aki régi katás augusztus 31-én, neki lehetősége van arra, hogy 12 millió forintig úgymond büntetés nélkül számlázzon vagy szerezzen bevételt katásként. Tehát aki január 1-től augusztus 31-ig régi katás volt, neki 12 millió forint a kata kerete. Az azt jelenti, hogy ugye havi 1.5 forintra vissza, felemelték visszamenőleg a régi katásoknak.
Na, hát ugye egyből jöttek az ötletek, hogy hát akkor számlázzunk le mindent előre, még augusztus 31-ig, hogy még a régi kata adója alatt beleférjen a kis bevételünk. Lehet, erre van lehetőség.
Ezt több fórumon is megerősítették. Azért figyeljünk erre is ésszel! Tehát például aki ugye mondjuk úgymond folyamatos szolgáltatást nyújt, mint példáúl én katás egyéni vállalkozó könyvelőként, nekem lehetőségem van havonta, negyedévente, utólag, előre leszámlázni a könyvelési díjat. Tehát nálam például ez egy valós opció lehet, hogy azt mondom, hogy ha te augusztusban befogadod az én könyvelési díjamról a számlát, ami december 31-ig én azt az időszakot lefedem, és garantálom, hogy nem emelek árat ez idő alatt, akkor ez egy jogos opció, hogy én most leszámlázzam.
Nyilván van számtalan olyan indok, amivel ezt meg lehet indokolni. Nagyon fontosak a dátumok. Jó tehát, hogy jellemzően azért az a legjobb, hogy ha a számla kelte, a teljesítés dátuma és a fizetési határidő is augusztusi. Nem szükséges, hogy befolyjon ez az összeg. Tehát én kiállítok ma, augusztus 23-án egy számlát előre fogok ugye számlázni. Augusztus, szeptember, október, november, december. Ugye a kiállítás dátuma és a teljesítés dátuma ilyenkor megegyezik, s azt mondom, hogy legyen 8 napos fizetési határidő, az ugye akkor legyen augusztus 31.
Van a kata megszűnésének az az esete, hogy akkor is kata bevételnek számít, ha nem folyik be. Tehát a kata bevallásba, ezt bizony bele kell tenni, akkor is, ha az az összeg nem érkezett meg a számládra. Amennyiben ez október, novemberben érkezik meg, akkor ez nyilván még kata bevétel lesz, tehát azután plusz adót nem kell fizetni, és szerepeltetned is kell a kata bevallásban. Tehát, hogy ha jól értem, mert egyébként csak így egy másodpercnyire sok helyen sok érdekességet láttam, és amit te most elmondtál egyébként a fizetési határidőről, ez volt az, ami nagyon érdekes volt, hogy van, aki december végi fizetési határidőt is megadna rajta, x oknál fogva tehát, hogy ha jól értem, akkor lényeg, hogy 31-én túli semmilyen időpont nem lehet, hogyha valahogy ….
Ez megint olyan dolog, hogy most igen, többen többfélét mondanak. A biztos az, hogy ha augusztus 31 (határidőn belül), nyilván a többit is lehet védeni, de azért ott is van azt hiszem talán egy ilyen hatvannapos szabály, de szóval nem baj, ha nem fizetik ki. Tehát legyen 8 napos vagy 30 napos, vagy decemberben fizet de az a biztos. De ha nyugodtan akarunk aludni, hozzáteszem, egészen biztosan nem fognak leellenőrizni 450 ezer katást, mert, hogy augusztusban, mint az ördög mindenki számlázni fog. Tehát ha tíz év alatt nem sikerült a 450 ezer katást ellenőriznie a NAV nak, akkor ez most augusztus hónapra vonatkozólag sem fog. Nem lesz rá kapacitás, ettől függetlenül nem mondok senkinek azt, hogy csaljon. Hozzáteszem, az egy megint másik kérdés, hogy ha valaki augusztus 31-én mondjuk elkezd szünetelni és nem dolgozik szeptembertől decemberig, akkor ugye, hogy számlázza le azt az időszakot, hiszen akkor hogy végzi el a tevékenységet, szóval azért ez sem fekete és fehér.
Igen, egyébként részemről ide egy nagyon jó példa, pont emiatt nagyon jó kommunikálni az ügyfelekkel és a partnerekkel abból a szempontból, hogy ne azon kelljen gondolkozni, hogy mi szabályos és mi nem szabályos, hanem például, hogy ha olyan ügyfélről van szó, ahogyan te is említetted, egy nagyon jó példa arra illetve, kicsit kiegészítve, hogy, tételezzük fel, hogy mondjuk 50.000 forint havonta egy x szolgáltatásnak a költsége, azt mondjuk, hogy négy hónapot most előre, akkor befizet, és január elsején találkozunk a következő számlával, és nem az, hogy majd a pénz mikor folyik be vagy stb. hanem, tehát itt ugye attól függ, mi a szolgáltatás. Sokkal egyszerűbb, az ügyfelek egyébként általában nagyon megértőek, és hogyha elégedettek vagytok mind a ketten egymással, akkor ez csak így, zárójel végére tehát egyszerűbb, hogyha egy két mondatnyi e-mailt megírunk egymásnak, és igen, minden rendben van.
Adott esetben igen, tehát augusztusban szerződésmódosításra is szükség volt. Itt egy picit visszatérnék arra a mondatodra, hogy a pénz nem számít. Én azt gondolom, hogy számít mert, hogy oké, én nagyon szívesen kifizetem a jövő évi honlapkarbantartásomat, vagy bármit, de akkor nyilván akkor fogja nekem megadni idei áron a jövő évi szolgáltatását, hogyha én ezt ki is fizetem neki.
Tehát az előny akkor valós mezőny hogyha ő meg is kapja ezt a pénzt. Hozzáteszem, éltem is ezzel a lehetőséggel, ezért fel is ajánlottam az alvállalkozóimnak, hogy nagyon szívesen számlázza le és most még idei áron kapom, mert kitudja, hogy januárban 30-40 százalékkal magasabb árat kapnék, tehát most még van rá keretem és garantáltan idei áron kapok egy jövő évi szolgáltatást.
Tehát ez nekem is jó, hogy én ezt kifizetem. Nyilván ezek évek óta tartó partnereim tehát vagy meg merem tenni ezt, vagy kifizetek nagyobb összeget, hogy még idei áron kapjam, hiszen az inflációról tudjuk, száguld ezerrel.
Igen…Zárójel kettőben, tudok olyan dolgokról, hogy az áramáraktól elkezdve, hogy csak annyit mondok, hogy a tárhely szolgáltatásoknak az ára is felfog emelkedni, tehát minden emelkedni fog január elsejétől, tehát azon a két mondatos e-mailen biztos, hogy nem fog múlni. Viszont mindenki sokkal nyugodtabb és kellemesebb hangulatban lesz, ha azt mondja, hogy szeptember 1-től az egyetlen dolga az, hogy ezt videót még előtte azért mondjuk még egyszer visszanézi meg, a kiegészítő tartalmakat felhasználja, és csak a vállalkozásával foglalkozik, nem pedig azzal, hogy most akkor az ügyfelek aggódnak emiatt, ő aggódik amiatt, hanem tényleg akkor a vállalkozás építés és fejlesztéssel foglalkozhat nyugodtan. Még mindig időben vagyunk, augusztus 23-a van és nem kötelező a 8 napos fizetési határidő akár másnapra is rakhatja.
Tehát nincs kőbe vésve ez a 8 nap, tehát holnap meghallgatjátok ezt a videót és lehet számlázni. Persze nyilván a valós feltételeket, tehát én most nem azt mondom, hogy csaljatok, tehát szó nincs ilyesmiről, de ha van lehetőségetek, akkor miért ne éljetek vele?
Szóval most, hogy egy kicsit példáztunk és zárójeleztünk, és nagyon szépen köszi egyébként eddig is ez rettenetesen jó. Érthető részletek voltak. A következő fontos témánk, hacsak nem akarsz esetleg még ide tenni bármit is. Majd menet közben kiderül. Jó, menet közben kiderül.
A következő fontos témakör, ha jól emlékszem, akkor ebben az esetben a határidők lennének. A nyomtatványok kérdése. És hogy itt akkor ugye mit is kellene tudni magáról a határidőkről? És miután, hogyha ezekről esetleg kaptunk részleteket tőled, akkor utána háttérhetünk, hogy oké, most már tudjuk, mikor mit kell majd utána, úgyhogy kérlek, beszélgessünk határidőkről.
Beszélgessünk a határidőkről.
Tehát az első határidő, augusztus 31-én, minden katás megszűnik katásnak lenni ezzel kapcsolatban teendő nincs. Tehát kijelentkezni nem kell. Aki jogosult az új katára, neki szeptember 25-ig, ezen a bizonyos 22T101 nyomtatványon be kell jelentkezni, be kell jelentenie, hogy ő új katás szeretne lenni.
Aztán, aki úgy dönt, hogy átalányadós akar lenni, na most őrá elvileg két határidő van. Gyakorlatilag nem értem, miért kellett ezt ennyire megbonyolítani és..Ugye az elején beszéltem arról, hogy ki az, aki jogosult az új katára.Ugye első körben annak ugye most asszem aki nem jogosult, például ugye az ügyvéd, az egyéni ügyvéd, az állatorvos vagy közjegyző, ugyan nem jogosult, aztán nem jogosult az, aki nyugdíjas, meg akinek van főállása, ….na neki A határidő október 31.
Ezen a bizonyos sokat emlegetett 22T101E nyomtatványon, ha egyéni vállalkozó, neki október 31-ig jelölheti ezen a nyomtatványon. Emlékeim szerint talán 13-as pontba. Aztán, aki ugyan jogosult lenne az új katára, de már tudja, hogy nemcsak kizárólag magánszemélytől fog bevételt szerezni, na neki, azt mondják, hogy a határidő augusztus 31. Ezen így jól meglepődtünk, hogy miért kellett szétszedni?
Tehát, van a NAV oldalán ilyen csempék, vagy nem tudom minek hívja, ilyen információs füzet, ott bizony az átalányadós résznél ez ketté van bontva. Tehát, aki nem jogosult az új katára neki október 31. a határidő, aki jogosult, de menet közben kiesnek, annak augusztus 31. Könyörgöm, augusztus 31., nyolc nap múlva. Nyolc nap múlva. És hozzáteszem valószínűleg a katás vállalkozók 80 százalékához nem jutott el ez a hír, mert biztos nem a NAV-os információs füzetet olvasgatja szabad idejében. Szóval ezen nagyon küzdünk, hogy ezt mondja ki a NAV határozottan, hogy ne kelljen már most mindenkinek kapkodni, és miért az augusztus 31-et szabta meg annak, aki elvileg jogosult lenne.
Tehát egy tök értelmetlen ez az egész. A kollegám, Ruszin Zsolt fel is hívta a NAV-ot, és háromszor rákérdezett, hogy biztosan október 31. a bejelentkezési határidő? A felvételen hangzik, hogy igen, biztosan. Ehhez képest a NAV információs füzet mást állít, úgyhogy, de ettől függetlenül nem lesz büntetés meg nem jogvesztő határidő, de nyilván ki akar szórakozni meg levelezgetni a NAV-val. Szóval jó lenne hogyha erre valami iránymutatást mondanának, hogy akkor ne szórakozzunk, augusztus 31-el , hanem akkor legyen idő október 31-ig bejelentkezni.
Aki nem választ se új katát, se átalányadót, ő automatikusan átsorolódik a tételes költségelszámolás alá. Hozzáteszem, a szünetelő egyéni vállalkozóknak is dolguk van. Őket is kirúgják a kata alól augusztus 31-el, viszont nekik is választani kell, hogy átalányadósok, új katások akarnak lenni, akkor is, ha maradnak szünetelésben. Jó, ha szünetel és nem csinál semmit, akkor automatikusan tételes költségelszámolásuak lesznek szeptember 1-től. Abban az esetben, ha új katások, akkor szeptember 25-ig kell beadni a nyomtatványt, ha átalányadósok, akkor október 31-ig vagy augusztus 31-ig.
Ezt még nem tudjuk, de szeretnénk ha ez is október 31. lenne. Ezért nem kell aktívvá tenni a vállalkozását, tehát nem kell visszajönni szünetelésből, szünetelés alatt is be lehet adni ezt a nyomtatványt. Ez az egyéni vállalkozók. Akkor most mondjam el a cégeknek, miből lehet választani?
Igen, azt mindenképpen kérlek. Jó, oké, akkor ugye voltak a katás Bt-k jellemzően , akik nem lehetnek új katások, hiszen cég egyáltalán nem lehet. Na most ha a katás Bt. folytatni szeretné a működését, akkor kettő közül választhat:
- lehet társasági adós vagy kiva adózású.
Jó, ugye kivás. Ha kivás szeretne lenni , neki augusztus 31-ig, ezt jelezni kell. A 22T201T, nem tudom fejből megjegyezni ezeket a jó bonyolult nyomtatványokat, de le lesz írva mindenhol pontosan Úgy, hogy ha kivás akar lenni szeptember 1-től, aki ezt akar, ezt neki jelezni kell. Amennyiben nem választ, akkor automatikusan átkerül a társasági adó alá. Itt hoztak egy új szabályt, kizárólag azokra vonatkozóan, akik augusztus 31-ig katások. Hogyha végelszámol a katás bt. például, akkor ugye ott alapesetben sem kellett könyvvizsgáló, viszont ha a katás Bt.-nek a kisadózó beltagja például végelszámol, elindítja szeptember 30-ig a végelszámolását, akkor mellette csinálhat egy egyéni vállalkozást.
Ezidáig kizáró ok volt, hiszen egyéni vállalkozóként is korlátlan a felelősségünk, és bt. beltagként is korlátlan a felelősségünk, és két helyen nem tudunk korlátlan felelősséget vállalni. De most hoztak egy ilyen lehetőséget, hogyha végelszámolod a katás bt.-det, akkor akkor csinálhatsz mellette akár egy átalányadós egyéni vállalkozást vagy akár egy új katás egyéni vállalkozást, ha jogosult vagy rá tehát nem kell megvárni a végelszámolás végét, nem kell beltagot, kültagot cserélgetni.
Viszont ha nem fejeződik be a végelszámolás, akkor törölni fogják az egyéni vállalkozásodat. Abban az esetben, ha a katás bt.-d úgy dönt, hogy vagy társasági adó, vagy kiva alatt folytatja tevékenységét, idáig a törvény azt mondta, hogy kötelező a könyvvizsgálat, hiszen ott azért nyitó mérleg kell, tehát egészen más egy társasági adós vagy egy kivás bt. könyvelése, mint egy katás bt.-é.
Ugye régebben, régebben hát nem olyan régen még igen, kötelező volt a könyvvizsgálat, hiszen mikor egy cég átkerül egy kettős könyvvitel alá, akkor azért vannak feltételei. Tehát úgy, példul hitelezői érdekek vagy bárki, hogy egy valós képet nyújtson az a beszámoló, és azért kellett a kötelező könyvvizsgálat. Ezt most eltörölték.
Ez most jelen esetben úgy néz ki, hogy ez egy könnyebbség, gyakorlatilag azért ennek vannak hátulütői, mert ugye ilyen eldugott cégautók meg akármi azért ott lehetnek a katás bt.-be, meg különböző érdekességek, szóval ennek van jó és rossz oldala is, de a lényeg az, hogy nem kötelező a nyitómérleghez könyvvizsgálat. És akkor hát igen, el lehet kezdeni a katás bt.-nek vagy kkt-nek , vagy folytatja, hogy ugye működik és ott a társasági adóból meg a kivából tud választani .
Köszönöm szépen. Közben itt eszembe jutott egy kis extra gondolat, nyomtatványok kitöltése, független ettől kicsit visszakanyaroda mielőtt még elkanyarítom a témát: nyomtatványok kitöltésében van bármi speciális, amit esetleg el tudunk mondani itt vagy?
Akkor mielőtt átgurulok egy teljesen más témára, szerintem akkor beszélgessünk a nyomtatványokról, hogy a biztonság kedvéért, és megint lenémitom magamat. Oké. Na, hát ugye könyvelőként mi elsősorban ezt a bizonyos általános nyomtatványkitöltőt használjuk, ami egy jó régi cucc, de legalább megszoktuk és gyorsan tudunk benne dolgozni. Na most ugye ezt le kell telepíteni a saját gépünkre, tehát az úgynevezett ÁNYK, ez nincsen felhőben.
Ehhez kell még JAVA-t is telepíteni, és a különböző nyomtatványokat, amiket mondtam itt a 101-t meg a 22 kata bevallást, meg ilyesmit is szépen le kell telepíteni a gépünkre, és akkor ezt meg tudjuk csinálni. Én is könyvelőként jobban szeretem az ÁNYK-t, mert gyors, megszoktam, s akkor van az új felület, az ONYA meg ugye ilyen az E-szja, így biztos láttad már a saját e-szja tervezetedet, ott egy kicsit más logikával működnek a dolgok, de ott is működik a változás bejelentő, meg asszem talán a kata bevallás is elérhető.
Tehát ugye első dolgunk az lesz, hogy hát vagy augusztus 31-ig, tehát lesz dolgunk augusztus 31-ig. Az ONYA-n vagy az ÁNYK-n, most ilyen szép szavakat fogok mondani.
Jeleznünk kell, hogy átalányadósok leszünk, ezen a bizonyos 101-en nem mondom ki az egészet, mert akkor elfelejtem a végére hogy mit akarok mondani, tehát 101E nyomtatványon vagy az ONYA-n vagy az ÁNYK-n kitöltjük, hogy átalányadósok szeretnénk lenni.
Aztán szeptember 25-ig jelezzük, hogy új katások akarunk lenni. Ez is szintén a 101E, ezt is vagy ONYA, vagy ÁNYK. Bocsánat, hogy így beszélek, de sokkal egyszerűbb. Tehát mire kimondom azt, hogy általános nyomtatványkitöltő, addigra elfelejtem, hogy mit akarok utána mondani. Viszont ugye átalányadósként vagy akár normál tételes költségelszámolásként is jeleznünk kell a NAV felé, hogy mi milyen biztosítási jogviszonyba vagyunk, azaz hol van megfizetve utánunk a TB. Mitől van érvényes TAJ számunk, azaz nem piros. Tehát egy úgynevezett 1041-es nyomtatványt is be kell adni, hogy én most főállású vagy mellékállású átalányadós leszek.
Például vegyük az én esetemet, mert ez egy tipikus példa, tehát én per pillanat, főállású katás egyéni vállalkozó vagyok. Viszont szeptember 1-től, én a kft-ben leszek főállású, és a katás egyéni vállalkozásomban meg mellékállású egyéni vállalkozó leszek. Tehát ugye nekem ezen a 1041-en be kell jelenteni, hogy szeptember 1-től én a kft-be 8 órás munkaviszonyos munkavállalói jogviszonyban leszek.
Aztán be kell jelentenem a katás egyéni vállalkozásomban hogy átalányadós leszek szeptember 1-től, és hogy mellékállású leszek. Na ezt azon a bizonyos 1041-esen kell ami szerintem az ONYA-n nincsen, az csak ÁNYK-n. Tehát meg kell ismerkedjünk az ÁNYK keretprogram telepítésével meg a Java programmal. Szép feladat, de megugorható, azért ha valakinek türelme van, és szeretne ezzel foglalkozni. Aztán, vannak azért kivételek, mert például aki ugye mint mondtam, ezt azért kell ezt a 1041-est beadni, hogy tudják, hogy hol van utánunk a járulék megfizetve.
Nyugdíjasra például ez nem vonatkozik, hiszen ő nem fizet járulékot, mert ugye ő már megfizette. Mert például a nyugdíjasnak nem kell beadni ilyen 1041-est. Viszont és még egy csavar van a történetben, szóval kettő. Mert azzal, hogy beadtad ezt a 1041-es nyomtatványt, ettől még azon a bizonyos 101E nyomtatványon is jelölnöd kell, hogy főállású vagy mellékállású vagy. Ugye értelemszerűen, hogy ha te főállású egyéni vállalkozó voltál és az is maradtál, akkor ezt a 101-en nem kell újra bejelenteni, de az én esetemben, mert hogy én főállásúból, egy másodállású leszek, nekem még ezt a 1041-es nyomtatványt meg kell erősítsem ezzel a 101E-vel ezt viszont előre nem tudom beadni, hanem csak utólag, mikor a változás bekövetkezett.
Tehát szeptember 1. után tudom ezt beadni. Egy agyrém az egész. Hozzáteszem, aki indult mondjuk 2013-ban katásként, és hiába jelölte, hogy ő főállású katás egyéni vállalkozó, nem volt érvényes a taj számuk, tehát piros volt, be kellett adni akkor egy 1041-est, és akkor érvényes volt a taj számunk, azaz a doki nem küldött el minket a fenébe. Aztán, az utóbbi pár évben, ezt már nem engedték a katásoknak.
Tehát aki ha be is küldte valaki, ezt a 1041-est, nem dolgozták fel. Tehát, aki mostanában lett főállású katás, ő neki valószínűleg nem lesz vele rumlija, de ez sem biztos. Aki olyan régi katás, mint én, nekem ott fityeg az a 1041-es 2013-ról, tehát le kell zárni ezt a bizonyos jogviszonyt, attól függetlenül, hogy én be fogom adni szeptembertől, hogy én mellékállású átalányadós vagyok. Na, erre az eweben van fent egy jó kis menüpont, ahol le lehet kérdezni, akár 2013-ra visszamenőleg, hogy milyen 1040-esek lettek beadva, és mit kell ott lezárni, törölni, újraírni, mert milyen eset fordulhat elő?
Ugye te szeptember 1-től jelzed, hogy főállású átalányadós egyéni vállalkozó vagy szépen beadod a havi, vagy a könyvelőd a havi járulékbevallást, fel is könyvelik, be is fizeted, és közben előírják az egészségügyi szolgáltatási járulékot. Azért tudom, mert nekem már tavaly volt egy ilyen ügyfelem, aki meghaladta volna a 3 millió katát, és már áprilistól átment átalányadóba, és ő főállású katásból főállású átalányadós volt bement a járulékbevallás és mégis ott volt másfél hónap múlva az egészségügyi szolgáltatási járulék előírva és kérdeztem, hogy de miért, és kiderült, hogy ő 2013 előtt is ő korábban egyéni vállalkozó volt és akkor be lett adva valami jogviszony, és nem lett lezárva. Szóval ha szeptemberre vonatkozólag nagyjából október 20-a után kell nézni az eBEV-en, annak is van már új neve, a üpó, ügyfélportál vagy valami ilyesmi.
Ott lehet nézni az adófolyószámlát, és hogyha van egészségügyi szolgáltatási járulék előírva, akkor bizony dolgunk van. Még annyit mondanék el, hogy jellemzően azért ugye, utolsó napokba ezek a felületek nem mindig üzembiztosak. Tehát előfordulhat, hogy nem sikerül bejelentened, hogy te mit szeretnél lenni. azt javaslom, hogy mindig csinálj róla képernyőképet, és tedd el. És mikor kapod a NAV-tól a leveleket, akkor e-papíron majd el tudod küldeni, hogy de én megpróbáltam. Jó, tehát mindent, amit kiír, hogy menjünk a fenébe meg akármi, tessék képernyőképet csinálni, elmenteni, mert ez később jól jöhet.
Nagy valószínűséggel lesz üzemzavar, ez így nagyjából biztos. Jó, tehát akkor ott tartottunk, hogy új katás beadta, átalányadós beadta, ott a jogviszonyokat figyelni kell. És ugye mivel megszűnik minden katás augusztus 31-én katásnak lenni, ezért a kata törvény értelmében záróbevallást kell leadni, azaz szeptember 30-ig be kell küldeni a 22 katabevallást. Jelen pillanatban még úgy tudom, hogy nem kezeli a másfél milliós keretet, tehát egymillió után számolja a 40 százalékot, tehát ez szeptember 30-ig még várhatóan azért módosulni fog, és nem is kell ezzel kapkodni. Az egy, megint kérdésként felmerült, hogy aki új katás lesz, annak is le kell-e adni a régi katára a kata bevallást és majd az újra egy másikat.
Elvileg igen, gyakorlatilag, hátha azt mondják, hogy neki nem kell. Aki nem lesz már új katás annak biztos, hogy le kell. Viszont jó hír az iparűzési adóval, mert ugye az iparűzési adóba, ha valaki a katában, az IPA-ban is a katát választotta. Bocsánat, hogy megint rövidítek. Neki ugye előírták, alapesetben a kétszer 25000 forintot, 2021-ben és 2022-ben csak a felét, ugye ez volt az IPA felező, a 12500 forint-tal, nekik már most, a napokban mennek az értesítők, hogy augusztus 31-től kirúgják őket a katából. És ha idáig befizetted a, már befizetted, mondjuk a szeptember 15-i IPA-Kata előleget, akkor ők azt jóváírják a számládon, tehát ha befizetted, akkor túlfizetésed lesz, ha nem fizetted be akkor a jóváírt, tehát a plusz meg a mínusznak az egyenlegét kell csak befizetni,azt be kell.
Hogy most, január 1-től augusztus 31-ig kell-e záró IPA bevallás….Ez önkormányzat függő. Budapesten biztos nem kell, ez jó hír. Aztán ha továbbra is új katás leszel és az IPA-ban is új katás akarsz lenni, akkor van rá 45 napod, hogy beküldd, a székhely szerinti önkormányzatnak erre is lesznek majd nyomtatványok vagy a régit kell használni ezt még nem tudom, de ez október 17. azt hiszem meg 15.
Az talán szombat. Úgyhogy, ezt is ki kell tölteni. Budapesten egyszerűbb a dolog, a vidéki önkormányzatoknál ezt a bizonyos ohp-t, az önkormányzati hivatali portált kell használni, ami előtt szintén javaslok valami nyugtatót bevenni, mert szörnyen idegesítő az a felület, meglehet ugrani de abszolút nyugodtan jó, tehát, készülj a relax előtte vagy meditáció, mert borzalmas a kitöltése.
És akkor ugye értelemszerűen majd jönni fog egyszer, arra még most nem gondolunk….Ugye ha lezártuk januártól augusztusig a katát, akkor ugye szeptembertől decemberig azért kell egy záró bevallásunk, ez a bizonyos szja bevallás lesz, ha átalányadósok vagyunk, de ha tételes költségelszámolás, akkor is.
És ugye az szja bevallásunkban benne lesz. Egyrészt van tervezet. Lesz róla. Ugye ha munkaviszonyosok vagyunk, akkor oda bepakolja a NAV nekünk. Az átalányadót nem pakolja bele a tervezetbe, azt majd nekünk kell beletenni. Továbbá ha van gyerekünk, vagy bármilyen szja kedvezményünk vagy betegségünk, vagy nem tudom mi van még, első házasok kedvezménye, vagy huszonöt év alattiak vagyunk, akkor ezeket szépen megint bele lehet tenni. Hozzáteszem, ezt az átalányadó alatt is igénybe lehet venni, de ha nem akarsz ezzel kínlódni, most így első nekifutásra, ebbe a négy hónapba ezt ráér majd az szja bevallásba, tehát nem veszik el ha most nem kínlódsz vele, vagy a könyvelőd. Aztán mi van még? Igen, iparűzési adó záróbevallás majd biztosan kell május 31-ig. És most nem tudom, mit felejtettem még el, de lehet, hogy már a szöveg a cikkemben meg összevan szedve szépen.
Szóval, ha jól értem akkor még egyszer ezt a szekciót, aki esetleg elkavarodott benne, nézze meg még háromszor. Én is egyébként vissza fogom nézni a felvételünket. De le van írva szépen cikkben részletesen, igen. És a linkeket ismételten egy gyors emlékeztető, hogy a videó alatti linkek azok azért lesznek ott, hogy garantáltan még extra infó még… Ott rendesen ki van írva a nyomtatvány neve, ott nem..Igen tehát minden…Sőt az elérhetősége is linkelve van a NAV felé.
Szóval igyekszünk segíteni, amennyit lehetséges, legalábbis ebbe a káoszba, illetve még egy dolog, mint mint régi katából átmászónak egyvalami, amit sokan elfelejtenek, hogy az augusztusi katát szeptember 12-ig kell megfizetni. Nehogy elfelejtse valaki mondván, hogy ez csak a biztonság kedvéért. Így van.
Sőt, a régi katát is, meg az új katát is ugyanoda kell fizetni. Jó, tehát az nem változik. Az adószámunk se változik ha átalányadósok leszünk, vagy új katások. Adószámunk akkor változik, ha áfásak leszünk, ha áfások leszünk, akkor változik. Ugye van a nyolc számjegy, közte az, hogy 1,2. Na abból az egyesből kettes lesz. Ha áfásak leszünk, kötelező a vállalkozói bankszámla, meg az áfabevallás. Átalányadós is lehet alanyi mentes, tehát ez nem befolyásolja, de ez is befolyásolta, hogy kata vagy átalány, az áfatörvény befolyásolja. Úgyhogy átalányadósként lehetünk alanyi mentesek ha nem haladjuk meg a tizenkétmillió forintos értékhatárt, ugye ez alapesetben belföldi bevételre vonatkozik.
Amit még elfelejtettem mondani, hogy ugye aki mondjuk átalányadós lesz, ugye szeptember 12-ig kifizeti a régi katát, ugye, amit te mondtál. Aztán szeptember 15-ig kifizeti a kata IPA-t ha az volt. Aztán szeptember 1-től szeptember 30-ig ő már átalányadós, holott nincs is október 31. Tehát még még elvileg nem kellett választani, de már október 12-én le kell adni a járulékbevallást átalányadósként, ami azt jelenti, hogy bevallást kell beküldeni, minden hónapban.
Ezt úgy hívjuk, hogy ez az 58-as havi járulékbevallás. Ezt október 12-ig be kell küldeni. Még akkor is, ha október 31-én választod, hogy szeptember 1-től átalányadós leszel. Tehát kicsit néha úgy érzem, hogy megbolondulok ettől a, ez ilyen logikai vagy rejtvény vagy nem tudom ezt miért kellett így megbonyolítani?
Szóval bizony október 12-ig ezt a bizonyos 2258-as járulékbevallást be kell küldeni, ami szintén nincs fent az ONYA-n. Csak az ÁNYK-n. Tehát ismerkedjünk meg az ÁNYK-val. Amennyiben valaki érez magában kihívást, hogy ezt magának szeretné csinálni, és még erről fogunk beszélni. Itt még nagyon fontos, hogy ha nem küldöd be ezt az 58-ast, ugye a 22, az mindig az évszámot jelenti. Tehát az 58-as maga a nyomtatvány neve, idén 2258, jövőre már 2358 lesz.
Ha nem küldöd be, akkor fogsz kapni, az ügyfélkapudra egy felszólítást. Hozzáteszem, innentől kezdve mindenki nézze az ügyfélkapuját, mert bármi jöhet rá. Ha te erre a felhívásra nem reagálsz, hogy nem küldted be a bevallást, akár 200.000 forintos bírságot is kaphatsz. Elsőre nem fognak küldeni, tehát ezért mondom tessék figyelni és tessék beküldeni valamit, valamit be kell küldeni, ha akkor sem reagálsz és nem csinálsz semmit, akkor még az adószámodat is törölhetik.
Tehát nagyon vigyázni, mert akármikor nem lehet beugrálni az átalányadóba. Hozzáteszem, ha te szeptember 1-től akár átalányadós akár tételes költségelszámolású vagy és te decemberig nem csinálsz semmit, többszázezer forintos bírságot lehet összeszedni és még meg is szüntetik a vállalkozásodat s egyéni vállalkozóként a saját vagyonoddal felelsz, tehát nagyon nagyon fontos, hogy valamit csinálni kell.
Akartam ezt kérdezni úgy, hogy megelőztél, de nagyon szépen köszi, mert szerintem biztos, hogy többeknek megfordult a fejében, hogy hogy oké, kicsit pihennek, de lehet pihenni, csak csak tisztába kell lenni ezekkel az alapvető dolgokkal, hogy..Mint ahogyan nyáron is, ahogy tudtunk pihenni, ez az egész kata törvény miatt. Úgy fogunk pihenni a következő pár hónapban is…
Igazándiból, én már tudom a választ, tehát nekem innentől fogva már mindegy, viszont ismerve saját magamat is és rengeteg vállalkozótársamat is, nagyon sokan úgy gondolják, hogy belemerészkednek és megpróbálják egyedül megcsinálni. Egy bizonyos darabig még azt mondom, hogy ez vállalható, de szerintem többe kerül majd a végén a leves. Te személyes véleményed szerint kell-e könyvelő, hogy ha mondjuk azt mondom, hogy szeptember 1-től szeretnék átalányadózós lenni? Mennyivel lenne könnyebb az életem?
Mondjuk az egyértelmű számomra, mert persze a vállalkozással foglalkozok és nem a számomra ismeretlen adminisztratív dolgokkal, tehát ott iszonyat sok pénzt lehet megmenteni azzal, hogy a vállalkozásfejlesztéssel foglalkozok. Mondd el a véleményed, és és tegyük hozzá pluszba azt is, hogy az elején úgy kezdtük, hogy rendkívüli helyzet van.
És ez nem csak azért, mert kata törvény változott, hanem a könyvelőkkel kapcsolatban is rendkívüli helyzetben vagyunk. Úgyhogy amit te most mondasz, ezt most a kedves hallgató és nézőknek mondom, ez most egy fontos üzenet lesz, hogy miért olyan rendkívüli a dolog, és miért javasolt könyvelő segítségét kérni. Ameddig lehet.
Oké, tehát nagyjából a statisztikák szerint van olyan 480.000 katás vállalkozás. Ugye ebből kapásból kiestek majd a katás Bt.-k, cégek, ügyvédek, bárkik, akik nem lehetnek új katások. És lesz nagyjából olyan 300.000 régi katás egyéni vállalkozó, aki átalányadós lesz. Tehát ilyen 250-300.000 környékén van ez a szám. Nagyjából van 40.000 könyvelő. A Billingo készített egy felmérést, hogy a jelenlegi könyvelőkből ki fog vállalni átalányadóst. S aki válaszolt, annak a 48 százaléka azt mondta, hogy nem vállal átalányadóst. Tehát oké ezt nem a 40.000 könyvelőt kérdezték meg. Tehát ha azt mondom, hogy van 300.000 átalányadós és lesz rá 20.000 könyvelő, akkor tényleg azt kell elképzelni, hogy mint egy csatatéren 300.000 ember sebesült és van rá 20.000 orvos, és mind a 300.000 ember azonnali segítséget igényelne. Tehát alapesetben azt mondom, hogy igen, ehhez kell könyvelő.
Gyakorlatilag meg azt mondom, hogy nem lesz rá elég. Tehát, szükségesek lesznek az áthidaló megoldások könyvelői háttértámogatással. Tehát nem véletlenül kezdtem el én is a saját online termékemet, ugye nekünk van több is van adókalkulátorunk van a brutál vállalkozói kérdés pakkunk, amibe az összes online terméket beletettük és megfeleztük az árát, s a kettő között is van egy átmenet az úgynevezett egyéni vállalkozók könyve, ahol nem csak adózásról van szó, tehát ott a piackereséstől kezdve a marketingstratégiáig, a kockázatkezeléstől kezdve általános vállalkozói feladatokról. Van benne szó a kata törvényről, a katásokról, az átalányadósokról meg a tételes költségelszámolásról.
Van benne eBEV folyószámlát hogy kell letölteni, vagy lekérni, ezen a bizonyos ohp-ról, hogy kell kitölteni ugye az iparűzési adót. Tehát rengeteg minden van, és kifogjuk egészíteni egy úgynevezett átalányadó kalauzzal, hol, amiket az előbb felsoroltam nyomtatványok ugye, a 1041-es, a 101E, a kata bevallás, az 58-as bevallás, ezeknek a kitöltése ott lesz lépésről lépésre képernyőképekkel. Hozzáteszem, semmilyen megoldás nem helyettesíti a könyvelőt vagy egy adótanácsadót.
Ezek rendkívüli helyzetben szükségmegoldások. Amúgy eszem ágában nem lett volna átalányadó kisokost, vagy tanfolyamot vagy kalauzt csinálni, de őrületes az igény, és nem lesz rá elég ember, nem lesz rá elég könyvelő, úgyhogy fogunk, nekem is lesz ilyen nagy valószínűséggel már most hétvégén ez elérhető lesz, majd a linkben megtaláljátok, hol tudjátok megvenni. Ezek a megoldások azért hamis biztonságérzetet adnak, jó, tehát ez nem azt jelenti, hogy ha én megveszek bármilyen programot, előfizetek, akkor én hátradőlhetek és rendben van minden. Viszont szükséges lesz.
Tudomásom szerint többféle szoftveres megoldás is létezik, ilyen például a billingónak az átalányadó asszisztense. Ugye a billingónál, hogy ha kiállítod a számládat és beírod, hogy mikor folyt be, már most augusztusban betudod pipálni, hogy átalányadós is vagy és nem bántja, hogy még attól függetlenül, hogy katás vagy, kipróbáltam, s már abban a pillanatban megmutatja, hogy mennyi lenne átalányadó alatt a fizetendő adód.
Hát megnéztem a júliusomat, nem 50.000 lenne, mint a kata, szóval nagyon csúnya számok vannak ott. A Billingo még fog csinálni ráadásúl kedvezményeket is, tehát ő azt úgy beletudod, ott számolni. Bár azt mondtam, hogy ha nem akarsz kínlódni a kedvezményekkel, nem fog elveszni, tehát ezt az éves szja bevallásba is igénybe lehet venni. És ugye nem csak számlázó programból számlázunk, hanem vannak úgynevezett nyugtás bevételeink is. Arra is lehetőség lesz és tudomásom szerint átfogja adni az 58-ast de ezt még nem tudom, ez még fejlesztés alatt van, mindenki most ezerrel fejleszt.
Egyébként alapesetben két hónappal ezelőtt senki nem akart volna átalányadó bevallást meg adminisztrációt csinálni, csak tényleg ott lesz több százezer ember, akinek segítségre van szüksége. Hozzáteszem, ezeknek a programoknak is akkor van szoftvereknek, bármilyen applikációknak, megoldásoknak, akkor van létjogosultsága, ha emögött van egy komoly könyvelői háttértámogatás. Nyilván ezek a programok nem lesznek ingyenesek, tehát ezekért fizetni kell, hiszen őrületes mennyiségű fejlesztési pénzt igényel, és szellemi erő, tehát igenis kell hozzá mögé könyvelő.
Ott lesz egy csapat, tehát autokatától kezdve a billcity is csinál, tehát nagyon sokan csinálnak, de hangsúlyozom, hogy az anyagi felelősség továbbra is az egyéni vállalkozóé. De ettől még lépnünk kell, lépnetek kell. Nyilván én a magamét megtudom csinálni meg a saját ügyfeleimét is. De ezt semmilyen program nem helyettesít egy könyvelőt vagy magát az embert. Nyilván vele nem fogsz tudni beszélgetni, nem fogja megtervezni a jövő évi dolgaidat. De igen, rendkívüli helyzetben, rendkívüli megoldások kellenek.
Egy gyorsított összegzésképpen ha jól értelmezem, akkor jelenleg amit tehetünk, azon kívül, hogy újra átnézzük ezt a videót, meg az összes videó alatti linken kiadott extra információt, hogy nagyon emlékeznünk kell a határidőkre. Tehát egyrészt nem kell egyik napról a másikra ugrani és mindenfélével egyszerre foglalkozni, hanem az általad említett határidőket betartva van egy minimális levegőidőnk, tehát hogy legalább azért egy kis pluszt kapjunk Én azt mondom, hogy olyan hétvégéig, tehát még hétvégén mindenki kezdje el, illetve nem kezdje, folytassa az információgyűjtést és úgy legyen startra készen.
Tehát, hogy 29., 30-án, ami nagyon fontos, elfelejtettem mondani. Ha valaki meg akarja szüntetni a vállalkozását, mert ebből az egészből elege van. Nagyon nagyon fontos, hogy mikor beadod, másnap fog megszűnni. Jó? Tehát 30-án. Augusztus 31-én akarsz megszűnni, akkor augusztus 30-án kell indítani a webes ügysegédet. Ez nagyon fontos, mert ez nem olyan régóta változott. Augusztus 30-án lehet, nemtudom, éjfél után 5 perccel felkelni, odamész a webes ügysegédhez és beírod, hogy 31-től megszűnsz, jó, tehát ez nagyon fontos. Jó, tehát én azt mondom, hogy még mindig van egy pár napunk, tehát huszonharmadika van, és azt mondom, hogy úgy 29-ig még ráérünk idézőjelben vakarózni, információt gyűjteni kötelező.
És akkor ott addigra talán felszáll a füst és megtudjuk, hogy akkor most van-e olyan, akinek augusztus 31-ig kell választani az átalányadót vagy tényleg várhatunk október 31-ig, hogy ne kelljen itt kapkodni
Gondolj bele! Alapesetben is alig működik utolsó nap a NAV-nak, vagy NISZ-nek vagy bárkinek a felülete. Hogy mi lesz itt? 300.000 egyéni vállalkozó nekidől? Mondtam, mit kell csinálni, képernyőképet jó? Bármilyen furcsa üzenetet kapsz, képernyőp, elmenteni és arra hivatkozol, hogy ezért nem tudtad választani, borzasztóan fontos. Minden fontos információt le fogok írni a videó alatt található cikkekben, linkekben, további hasznos információt találtok a vállalkozás okosan facebook csoportjában ott van mindig a leges- legfrissebb információ.
Így érdemes oda bejönni. Ott van a YouTube csatornánk, oda minden fontos videó kikerül. Hírlevelünkre is fellehet iratkozni, bár most nem tudok ennyi csatornán jelen lenni. Tehát az első, legelső információ, ahonnan, az a csoport, a vállalkozás okosan csoportja, nem tudok több fele tehát igyekszem, de most, őrületes időszak van. Igen, annyit elmondok, hogy aki esetleg még nincs benne a csoportban, tényleg, tehát azonnali információk szoktak jönni, és például most is, amit múltkor csináltál, hogy például ilyen összefoglaló poszt volt, hogy a kommentekbe jöttek, az újabb és újabb videók, és így tovább.
Tehát érdemes. Egyébként senkinek semmi egy pillanatra se kell aggódni, az összes ilyen dolognak a linkje ott lesz a videó alatt, tehát mindenhol lehet ezeket a dolgokat majd leenőrízni. Kicsit szabatosabban megfogalmazva, mint ahogy én itt most elmondtam, tehát ott szép kerek mondatokban is, kevésbé, mint katonai kifejezésekkel. Úgyhogy mint említettem, igyekszünk segíteni, amennyit tudunk, és lehetséges emberi erővel.
Viszont ja, a határidők lesz az ami most a tervezés, most a cselekvés, de hogy ha mondjuk átalányadó, akkor vagy teljesen mindegy, hogy mi van, akkor például október 12-t említetted például első ilyen fontos dátumnak. A bevallást, igen. Tehát hogy olyan dolgok, amiket esetleg nem hallunk 10-ből 9 helyen, akkor most itt a tizedik helyen kivételesen kiemeltük, hogy itt nehogy beleessetek ebbe a bakiba. Ugye szerencsére ezért jó, hogy Anita itt van velünk.